Інформація
про патріотичне виховання у позашкільних навчальних закладах
Київської області

Станом на 1.10.2013 у Київській області на базі позашкільних навчальних закладів функціонують 45 груп гуртків патріотичного напряму, у яких займаються 736 дітей. З них:

  • гуртки козацької педагогіки, а саме «Козацька школа», «Козацький гарт», «Лицарська звитяга», «Джура», «Мистецтво бою гопак», в яких навчається 215 вихованців;
  • гуртки військово-патріотичного спрямування, а саме «Зірниця», «Ратоборець», «Прикордонник», в яких займаються 386 дітей;
  • історико-краєзнавчі гуртки, а саме «Легіон» «Пам'ять», «Пошук», «Патріот», «Юні шукачі», в яких навчаються 135 вихованців.

Слід зазначити, що протягом останніх трьох років в області спостерігається стабільна тенденція щодо функціонування гуртків патріотичного спрямування. Зокрема, у 2011-2012 навчальному році функціонувало 45 груп, в яких навчалося 711 дітей, у 2012-2013н.р. – 46 груп та 757 вихованців.

Найбільшу кількість груп налічують позашкільні навчальні заклади Бориспільського району – 5 (75 вихованців гуртків), Вишгородського району – 4 (79 вихованців), Переяслав-Хмельницького – 4 (76), Згурівського – 4 (65), м. Буча – 4 (60 дітей). У вересні 2013 року з’явилися гуртки вказаного напряму у позашкільних навчальних закладах Володарського Іванківського, Миронівського та Тетіївського районів. Статистика свідчить і про те, що припинили своє існування гуртки патріотичного виховання у позашкільних навчальних закладах міст Березань, Бровари, Васильків.

Найбільш масовими гуртками патріотичного спрямування є гуртки «Зірниця», що успішно функціонують на базі 10 позашкільних навчальних закладів. Високу результативність роботи демонструють вихованці гуртка Рокитнянського районного центру дитячої та юнацької творчості, що працює на базі Ольшаницької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Вихованці гуртка є переможцями обласного етапу військово-патріотичної спортивної гри «Зірниця» та учасниками Всеукраїнської гри у 2012 та 2013 роках.

Заслуговує на увагу досвід роботи гуртка «Зірниця» Переяслав-Хмельницького районного будинку дитячо-юнацької творчості. Військово-патріотичні гуртки працюють на базі Бучанського центру позашкільної роботи, керівники яких у червні 2013 року організували тижневі військово-польові тренувальні збори для старшокласників шкіл міста. У листопаді 2013 року організовано і проведено військово-патріотичну гру-змагання «Осінній дозор», у яків взяло участь 36 учасників.

З 19 до 22 грудня вихованці гуртка «Зірниця» Бучанського центру позашкільної роботи візьмуть участь у військово-патріотичних зборах «Маргеловський тримаємо стрій» у місті Полтава.

Патріотичні об’єднання в області представлені також гуртками «Ратоборець» Бориспільського районного будинку дитячої та юнацької творчості, «Прикордонник» Броварського районного центру дитячої та юнацької творчості.

Цікавим є досвід роботи Мальця Станіслава Дмитровича, керівника військово-патріотичного клубу «Прикордонник» (Броварський районний центр дитячої та юнацької творчості).

За час роботи клубу проведено польові пошуки та експедиції на місцях боїв часів Великої Вітчизняної війни. Піднято останки 242 загиблих захисників Вітчизни та перепоховано з подобаючими почестями. Вихованцями клубу знайдено багато військових реліквій, які стали експонатами шкільних музеїв, Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років» та Центрального музею Державної прикордонної служби України. Особливо цінні знахідки – 3 печатки та штамп в/ч 4801 (77 танковий полк 39 танкової дивізії Київського Окремого Військового Округу), бойовий прапор Окремого гаубичного полку передано до Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років». Встановлені вихованцями клубу імена захисників передано для увічнення в «Книгах Пам`яті» України та СНД.

Гуртки, пріоритетним напрямком яких є козацьке виховання, функціонують у 8 позашкільних навчальних закладах, а саме гуртки «Козацька школа» працюють у Баришівському районному центрі позашкільної роботи «Мрія» та Яготинському районному будинку дитячої та юнацької творчості. У Бориспільському районному будинку дитячої та юнацької творчості функціонує гурток «Козацький гарт». Успішно діє на базі Центру творчості дітей та юнацтва «Соняшник» міста Біла Церква туристсько-краєзнавчий клуб «Лицарська звитяга». У Вишгородському районному центрі художньої творчості дітей, юнацтва та молоді «Дивосвіт» два роки поспіль працює гурток «Мистецтво бою гопак». Гуртки «Джура» відвідують діти Згурівського районного будинку дитячої та юнацької творчості та Сквирського районного центру творчості дітей та юнацтва.

З червня 1998 року керівником туристсько-краєзнавчого об’єднання «Лицарська звитяга» Центру творчості дітей та юнацтва «Соняшник» міста Біла Церква працює Пантюшенко Валерій Миколайович. У своєму клубі він веде різнопланову цікаву роботу по формуванню національно-свідомих громадян України, захисників рідної держави, сміливих, мужніх патріотів, духовно багатих та фізично здорових особистостей. Вихованці Валерія Миколайовича є членами Білоцерківського січового куреня імені Богдана Хмельницького українського дитячо-юнацького товариства «Січ».

Шевченко Валерій Володимирович, керівник гуртка «Козацька школа» Яготинського районного будинку дитячої та юнацької творчості, з 1991 року вивчає з дітьми історію козацтва, проводить заняття зі стрільби та рукопашного бою, подорожує козацькими шляхами, бере участь у археологічних розкопках. Кожного року вихованці гуртка здійснюють пішохідні походи шляхами кошового отамана Івана Сірка та гетьманів Михайла Дорошенка та Петра Конашевича-Сагайдачного у Криму. Разом з наставниками з Яготинського державного історичного музею імені Тараса Шевченка гуртківці брали участь у розкопках поселення в Яготині. Тоді з їх допомогою було розкопано та досліджено чотири житла напівземлянкового типу та знайдено козацькі люльки, ножі, зразки кераміки ХVІ-ХVІІ століть.

Слід також відмітити, що активно та систематично проводиться робота з козацького виховання у місті Бориспіль та Баришівському, Бородянському, Бориспільському, Миронівському, Макарівському, Поліському, Ставищенському, Сквирському, Таращанському, Тетіївському районах.

Протягом лютого-квітня 2013 року в усіх 27 загальноосвітніх навчальних закладах Бородянського району проведено виховні години, тематичні вечори з тем «Козацькому роду нема переводу», «Козацький край», «Козацькі звичаї», «Сторінками народного календаря».У Миронівському районі у військово-патріотичній спортивній грі, яка відбулася 25 квітня 2013 року, взяли участь 12 команд загальноосвітніх навчальних закладів району. Загальна кількість учасників − 80 учнів. У програмі були наступні види змагань: стрільба із пневматичної гвинтівки, біг на дистанцію 60 м, розмінування території, метання гранати у ціль, огляд стройової підготовки, художній конкурс, історична вікторина «Козацькому роду нема переводу». У м. Бориспіль І етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») пройшов 26 квітня 2013 року на березі озера Комсомольське. Команди-учасники, а це учні всіх 8 загальноосвітніх навчальних закладів міста Бориспіль, змагалися як у загальних, так і в особистих заліках. 8-17 липня 2013 року команда Київської області у складі вихованців військово-патріотичного гуртка Центру туризму та краєзнавства учнівської молоді міста Бориспіль взяла участь у Всеукраїнському зборі активістів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») – «Джура – 2013».

Основним напрямком діяльності клубів «Легіон» та «Пошук» Вишгородського районного центру художньої творчості дітей, юнацтва та молоді «Дивосвіт», клубів «Патріот» Іванківського районного центру творчості дітей та юнацтва та Кагарлицького районного центру дитячої та юнацької творчості, гуртків «Пам'ять» та «Юні шукачі» Згурівського районного центру творчості дітей та юнацтва є вивчення трагічних сторінок історії Великої Вітчизняної війни.

Цікавий досвід роботи має педагог Вишгородського районного центру художньої творчості дітей, юнацтва та молоді «Дивосвіт» Сологуб Андрій Олегович. Створений ним історико-краєзнавчий клуб «Легіон» працює на базі Литвинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Діяльність клубу направлена на військово-патріотичне виховання підлітків, вивчення та популяризацію української військової історії, проведення краєзнавчих досліджень Його метою є об’єднання однодумців навколо спільної справи вивчення і збереження історії рідного краю. Сьогодні клуб «Легіон» підтримує тісні зв’язки з Національним музеєм-заповідником «Битва за Київ у 1943 році», Вишгородським історико-краєзнавчим музеєм з різноманітними громадськими організаціями Вишгородського району, міста Вишгорода, міста Києва, Київської області, Всеукраїнськими та міжнародними організаціями (Київський міський історико-патріотичний клуб «Пошук», Всеукраїнська організація «Перемога», пошукові групи Вишгородського району імені генерала Ватутіна, міжнародний клуб дослідників фортифікації «Цитадель»)

Кiлькiсть переглядiв: 491

Коментарi